Naše činnosti v roce 2019

Anketa Dobrovolní hasiči roku
   Anketu Dobrovolní hasiči roku (ADHR) každý rok vyhlašuje spolek Svatý Florián – Dobrovolní hasiči. Jejím hlavním smyslem je přiblížit a propagovat rozmanitou činnost dobrovolných hasičů široké veřejnosti.
     Anketa má dvě samostatné kategorie – pro zásahové jednotky SDH obce s konkrétním zásahem a sbory dobrovolných hasičů s akcemi – kulturně-společenskými, preventivně-výchovnými a práci s mládeží. Sbory z celé České republiky jsou rozděleny do pěti soutěžních oblastí.
     Do devátého ročníku ankety se zapojil i náš sbor. Z pestré činnosti jsme vybrali tradiční akci – hasičský výlet. Jde o akci, která má své kořeny v historii a do dnešní doby se v širokém okolí zachovala právě jen v morkovském okrsku. Jejím cílem je přátelské setkávání, vzájemná podpora a prezentace činnosti sboru veřejnosti, ale i pokračování a zachování této tradice.
      Z přihlášených 21 sborů v oblasti Sever Moravy byl náš sbor odbornou porotou vybrán mezi 5 sborů postupujících do finále. O celkovém umístění pak rozhodovala prostřednictvím internetového nebo SMS hlasování veřejnost.
     Slavnostní vyhlášení výsledků a předávání cen proběhlo na Galavečeru 20. listopadu 2019 v Zoner BOBYHALL, Cosmopolitan Bobycentru. I když nám v letošním ročníku patřilo 4. místo, byl to velmi příjemný večer. Pro sbor velká zkušenost a motivace do další činnosti.
Velmi si vážíme všech hlasů, které jsme od občanů dostali, děkujme jim za velkou podporu.
Poděkování patří samozřejmě i členům, kteří se aktivně zapojují do chodu sboru a realizaci všech akcí.

Mgr. Lenka Stojanová
členka sboru

Nový ročník hry Plamen zahájen

Začátek podzimu mají mladí hasiči spojen s novým ročníkem hry PLAMEN. Schůzky byly tedy věnovány přípravám a trénování jednotlivých disciplín na závod požárnické všestrannosti a útoku CTIF.
Podzimní kolo se konalo 12. října v Koryčanech za velmi příjemného slunečného počasí.
Družstvo v kategorii mladší sestavilo jednu hlídku a to ryze dívčí. I přes velkou snahu děvčat se jim podařilo doběhnout si pro 9. místo. Na disciplínu útok CTIF družstvo vzhledem k malém počtu závodníků nenastoupilo.
Kategorie starší měla na ZPV zastoupení dvou hlídek, pro několik chyb na trati a zatížení trestnými body se umístily na 6. a 11. místě. Útok CTIF zvládly závodníci již lépe a připisují si 2. místo. Do jarního kola budou tedy vstupovat z 2.místa a osmi body.
Závodníkům i vedoucím blahopřejeme.

Tradiční branný závod u nás v Morkovicích

Na konci září náš sbor pravidelně pořádá závod požárnické všestrannosti. Letos 28. září již po čtrnácté. V tento sváteční den si k nám přijelo poměřit své znalosti a dovednosti 21 hlídek v kategorii mladší a 32 hlídek v kategorii starší. Na start se postavily tříčlenné hlídky, které se snažily na trati dlouhé asi 2,5 km splnit co nejlépe úkoly na stanovištích střelba, topografie, zdravověda, uzly, požární ochrana a překonání překážky (lano).

Nejen soutěžící, ale i vedoucí netrpělivě sledovali průběžné výsledky, které se s každou doběhnutou hlídkou měnily. S drobnou dešťovou přeháňkou doběhly poslední soutěžící, poslední čas byl zapsán, připočteny trestné minuty a mohlo dojít k vyhlášení celkových výsledků. Pro všechny soutěžící byly připraveny krásné ceny. Medaile si mohlo odvézt sice jen pět nejlepších hlídek, ale poražený nebyl určitě nikdo. Tento závod je pro většinu družstev generálkou na podzimní okresní branný závod, proto je tato zkušenost na „nanečisto“ k nezaplacení.

A jak si vedly naše hlídky?

V kategorii mladší - hlídka se startovním číslem 3 ve složení Karolína Valouchová, Jana Gajdůšková a Štěpán Havel si doběhla pro 20. místo, hlídka č. 4 složená z Natálie Dobiášové, Štěpána Judase a Lukáše Mišurce pak pro místo 15. Startovní číslo 2 své hlídce – Tereza Dobiášová, Gabriela Vlčková, Adina Sklářová, malinko předznamenalo i konečný výsledek, a to krásné 2 místo. Osamocená Eliška Adamová vypomohla staršímu družstvu SDH Prasklice, se kterým získala 31. místo.

Kategorie starší – hlídka č. 5 Lucie Bayerová, Eliška Kneblová, Daniel Vlček obsadila 21. příčku, hlídce číslo 10 – Matěj Štěpánek, Daniel Jurajda a posila z Bělova patřilo místo 18. a i v této kategorii 2. místo a stříbrné medaile získali domácí, a to hlídka č. 3 - Natálii Podrazilové, Elišce Balážiové a Vítu Vymazalovi.

Za krásné ceny děkujeme sponzorům – europoslankyni Kateřině Konečné, Zlínskému kraji a městu Morkovice – Slížany. Poděkování míří i k rozhodčím za spravedlivé hodnocení a v neposlední řadě všem, kteří se na přípravě, organizaci a zdárném průběhu této soutěže podíleli.

Na příštím jubilejním 15. ročníku závodu požárnické všestrannosti ahoj!

Mgr. Lenka Stojanová
členka sboru

Mistrovství světa PS SARATOV -  i zde mají Morkovice svoje zastoupení

Čtyři reprezentační družstva České republiky si poměří své síly  od 8. 9. 2019 - 16. 9. 2019 s nejlepšími závodníky v požárním sportu v ruském Saratovu, které se stane dějištěm Mistrovství světa v PS.
Do reprezentačního výběru v dorosteneckých kategoriích byli nominováni i naši dva "mladí hasiči" Kamila Krejčí a Vít Vymazal.
Celé výpravě přejeme šťastnou cestu, správnou dávku štěstíčka a spoustu nejen sportovních zážitků!

Kamčo a Víťo držte se - myslíme na vás a fandíme na dálku !!!
upraveny znak SDH.jpg