Vítejte na stránkách SDH Morkovice.

Pozor na vypalování porostů

    V krásných teplých jarních dnech začínáme uklízet své zahrádky po uplynulé
zimě. Mezi častou pracovní činnosti, patří i vypalování staré suché trávy.
 
    V první řadě si uvědomme, že provádět vypalování porostů je zakázáno podle zákona 133/1985 Sb. o požární ochraně § 17 odst. 3 písm. f).  
Za zapříčinění požáru hrozí pokuta až ve výši 25 000 Kč. U právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby činí pokuta až  500 000 Kč.
 
    Vypalování může sice být nejrychlejším způsobem likvidace, ale je otázkou, zda je to i nejbezpečnější a nejekologičtější způsob.

    Je třeba si také uvědomit rozdíl mezi vypalováním a spalováním. Vypalováním se rozumí plošné vypalování např. trávy nebo strniště, spalováním se rozumí např. zapálení shrabané trávy na hromadě. Při vypalování a spalování staré trávy mohou lidé zavdat příčinu ke vzniku požáru, ohrozit život a zdraví osob, zvířata nebo majetek. Oheň rozdělaný v přírodním prostředí v jarních měsících se může snadno vymknout kontrole a způsobit požár. V jarním období, kdy je vegetace suchá, hrozí zvýšené nebezpečí vzniku požáru s jeho následným rychlým šířením do okolního prostředí. Tráva by se v žádném případě neměla spalovat, při větru, kdy by hrozilo další rozšíření ohně, nebo v blízkosti snadno vznětlivého materiálu (suché trávy, sena, slámy,…) nebo lesa, kdy hrozí vznik požáru.
 
    Pálení není jediný způsob, jak se zbavit biologického odpadu. Je možné ho zkompostovat nebo odložit ve speciálních kontejnerech, které jsou v našem městečku rozmístěny.

   Když se i přesto rozhodnete vypalování uskutečnit prosím nahlaste jej. Nahlášením pálení nedochází k jeho schválení, ale k oznámení a zaevidování Krajským operačním a informačním střediskem Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

 
Ondřej Janečka
SDH Morkovice
požár porostu.jpg
fire-202337_960_720.jpg 

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (42 | 34%)
Ne (56 | 45%)
sila.jpg
©SDH Morkovice-Slížany
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one